Graduate College

Graduate Student Symposium

11th Annual Graduate Student Symposium Scholarship Award Winners

Poster Presentation Awards

First Place:  Hailey Hatch 

Psychology: Social Psychology (M.A.)

The Moral Motivations of Negative Attitudes Toward Transgender People

Advisor: Dr. Helen Harton

Second Place:  Shehreen Iqtadar      

Curriculum and Instruction (Ed.D.)

Personal Experiences of Students at the Intersection of Race, Gender, and   (Dis)ability

Advisor: Dr. Danielle Cowley

Third Place:  Kristin Rooff

Psychology: Clinical Science (M.A.)

The Protective Role of Sleep in the Associations Between Insecure Adult Attachment Styles and Emotion Regulation

Advisor: Dr. Dilbur Arsiwalla

Honorable Mention: Jacee Schneider and Nicole Pothen

Speech-Language Pathology (M.A.)

The Patterns of Preceding Utterances of Communication Partner on Independent   Communication Acts of Students Utilizing AAC

Advisor: Dr. Evette Edmister

Oral Presentation Awards

Oak Room

First Place: Rana Moustafa

TESOL (M.A.)

A Three-Year Old Bilingual Child’s Use of the English Article System: Negative First Language Transfer or Typical Development?

Advisors: Dr. Joyce Milambiling and Dr. Ardith Meier

Presidential Room

 First Place: Abbie Shew

Communication Studies: General Communication (M.A.)

Is This a Rape? Activism, Consent, and the Ethics of Looking in Emma Sulkowicz’s Ceci N’est Pas Un Viol

Advisor: Dr. Catherine Palczewski

Second Place: Kim Abeyta

Flute Performance (M.M.)

The Foundation of American Flute Playing Told Through the Innovations of William Kincaid, Grandfather of the American Flute School

Advisor: Dr. Alison Altstatt

State College Room

 First Place: Mahjabeen Hussain

Curriculum and Instruction (Ed.D.)

Transforming Professional Learning Using Self-Study in an EFL Context

Advisors: Dr. Benjamin Forsyth

Second Place: Darlene Fitkin

Social Work (M.S.W.)

Immigrants Experience With Housing in Waterloo, Iowa USA

Advisor: Ms. Jennifer Becker

University Room

First Place: Marwa Ibrahim

TESOL (M.A.)

Language Policy in Sudanese-Arabic Speaking Families

Advisor: Dr. Joyce Milambiling

Second Place:  Fiddelis Makaula

Educational Leadership (Ed.D.)

Perceived Causes and Methods of Examination Malpractice in the Malawian Education System: A Case Study of Secondary Schools in South East Education Division (SEED)

Advisor: Dr. Kathleen Scholl

Creative Performance Awards

First Place: Moriah Henkelman

English: Creative Writing (M.A.)

Belief and Doubt: Excerpts of a Memoir

Advisor: Dr. Jeremy Schraffenberger

Second Place: James Keane

English: English Studies (M.A.)

Two Funerals: A Short Story

Advisor: Dr. Jeremy Schraffenberger

Third Place: Leia Lensing 

Music: Vocal Performance (M.M.)

Vivaldi’s Hidden Works: The Chamber Cantata, Qual Per Ignoto Calle RV 677

Advisor: Dr. Korey Barrett

 

Oral Schedule

Flyer for Symposium

Please click the links below to review the 2018 Guidelines:

UNI Graduate Student Symposium Programs, 2008-2018: